Od października 2013 r. z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ząbkach odbywają się zajęcia w ramach Kursu Komputerowego dla Seniorów.

  Każdy kurs trwa 2 miesiące, w całym cyklu nauki odbyło się już  8 jednogodzinnych spotkań. W każdym z nich uczestniczyły 4 osoby. Udało nam się zorganizować już  3 takie cykle. Uczestnicy kursu zdobyli wiedzę z podstaw obsługi komputera, na temat zakładania i korzystania z poczty internetowej, obsługi edytora tekstów oraz obsługi bezpłatnego komunikatora. Kursy ukończyło 12 osób aktywnie uczestniczących w zajęciach.

  Kursanci wyrażali bardzo pozytywne opinie na temat przeprowadzonych zajęć. Doceniano miłą i spokojną atmosferę. Zapewniali, że zdobytą wiedzę na pewno wykorzystają w najbliższej przyszłości. Nasi Seniorzy byli chętni podążać za nową technologią, chcieli odkrywać wirtualny świat. Byli niezwykle otwarci na zdobywanie wiedzy – z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Podkreślali, jak wielkie jest zapotrzebowanie na tego typu kursy i byli niezwykle zadowoleni, że udało się je zorganizować w naszej bibliotece.

  Seniorzy to bardzo wdzięczna grupa do nauczania, potrzebująca jednocześnie odpowiedniego podejścia prowadzącego zajęcia. Pracownicy biblioteki przy pomocy wolontariuszki z  firmy Orange tzw. „latarnika cyfrowego” w ramach programu „Akademia Orange dla bibliotek” sprostali zadaniu. Polegało ono głównie na stworzeniu pozytywnej atmosfery na zajęciach, dobraniu odpowiedniego tempa pracy oraz na motywowaniu do działania. Osoby starsze, pracujące w takich warunkach czują się bezpiecznie, nie wstydzą się zadawać pytań, mają pewność, że nikt ich nie skrytykuje. Mają również wsparcie grupy i bardzo chętnie pomagają sobie nawzajem. Najważniejsze na kursie komputerowym dla seniorów jest zrozumienie, że osoba starsza może nie wiedzieć rzeczy, które dla ludzi wzrastających wraz z komputerem wydają się oczywiste. Dlatego informacje te należy przekazywać w sposób zrozumiały, ograniczać terminologię fachową, odnosić się do porównań z życia. Celem naszego kursu było zaszczepienie w seniorach bakcyla komputerowego.

  Ogromnie cieszy nas fakt, że Kursanci na zajęcia przychodzą z coraz większym uśmiechem i coraz większą wiarą w to, że nauczą się korzystać z dobrodziejstw nowoczesności.

 Miejska Biblioteka Publiczna w Ząbkach otrzymała dotację na zakup nowości wydawniczych. Będzie ona realizowana ze „środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa"

Ebook do pobrania

  
  

Odwiedziny

14177
W tym dzisiaj:W tym dzisiaj:88
Online: 2

Od 19 grudnia 2013 r.